News
September 14, 2022

AFSCME Recommendations: 2022 General Election

Workers’ rights are on the ballot in Illinois this November. From critical state Supreme Court elections all the way down to county boards, AFSCME Illinois PEOPLE has endorsed the following candidates based on their voting records, review of questionnaires, or candidate interviews.

Here’s what you need to know:

Also on the ballot this election is the Workers' Rights Amendment, which would enshrine collective bargaining rights in the Illinois constitution. To learn more about the Workers' Rights Amendment, click here.

 
AFSCME does not typically endorse in uncontested races.


NATIONAL

U.S. SENATE:

Tammy Duckworth

 

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES:

District 2: Robin Kelly

District 3: Delia Ramirez

District 4: Jesus “Chuy” Garcia

District 5: Mike Quigley

District 6: Sean Casten

District 8: Raja Krishnamoorthi

District 9: Jan Schakowsky

District 10: Brad Schneider

District 11: Bill Foster

District 12: Homer “Chip” Markel

District 13: Nikki Budzinski

District 14: Lauren Underwood

District 17: Eric Sorensen

 

STATE

JUDICIAL:

1st Supreme Court District, Retain: Mary Jane Theis

2nd Supreme Court District (Thomas): Elizabeth “Liz” Rochford

3rd Supreme Court District (Kilbride): Mary K. O’Brien

2nd Appellate Court District (Burke): Chris Kennedy

3rd Appellate Court District (Wright): Sonni Choi Williams

5th Appellate Court District, Retain: Judy Cates

 

ILLINOIS SENATE:

Senate District 1: Javier Loera Cervantes

Senate District 5: Patricia Van Pelt

Senate District 6: Sara Feigenholtz

Senate District 9: Laura Fine

Senate District 11: Mike Porfirio

Senate District 14: Emil Jones III

Senate District 15: Napoleon Harris III

Senate District 17: Elgie Sims

Senate District 18: Bill Cunningham

Senate District 20: Cristina Pacione-Zayas

Senate District 21: Laura Ellman

Senate District 23: Suzanne Glowiak Hilton

Senate District 25: Karina Villa

Senate District 26: Maria Peterson

Senate District 27: Ann Gillespie

Senate District 28: Laura Murphy

Senate District 29: Julie Morrison

Senate District 31: Mary Edly-Allen

Senate District 34: Steve Stadelman

Senate District 36: Mike Halpin

Senate District 40: Patrick Joyce

Senate District 42: Linda Holmes

Senate District 43: Rachel Ventura

Senate District 46: Dave Koehler

Senate District 48: Doris Turner

Senate District 49: Meg Loughran Cappel

Senate District 52: Scott Bennett

Senate District 56: Kris Tharp

Senate District 57: Christopher Belt

 

ILLINOIS HOUSE:

House District 3: Eva-Dina Delgado

House District 4: Lilian Jimenez

House District 5: Lamont J. Robinson

House District 6: Sonya Harper

House District 7: Emmanuel “Chris” Welch

House District 8: La Shawn Ford

House District 9: Lakesia Collins

House District 10: Jawaharial “Omar” Williams

House District 11: Ann Williams

House District 12: Margaret Croke

House District 13: Hoan Huynh

House District 15: Michael Kelly

House District 16: Kevin Olickal

House District 17: Jennifer Gong-Gershowitz

House District 18: Robyn Gabel

House District 19: Lindsey LaPointe

House District 21: Abdelnasser Rashid

House District 22: Angie Gurrerro-Cuellar

House District 23: Edgar Gonzalez

House District 25: Curtis Tarver II

House District 27: Justin Slaughter

House District 29: Thaddeus Jones

House District 30: Will Davis

House District 31: Mary Flowers

House District 32: Cyril Nichols

House District 33: Marcus Evans

House District 34: Nick Smith

House District 35: Frances Hurley

House District 36: Kelly Burke

House District 38: Debbie Meyers-Martin

House District 39: Will Guzzardi

House District 41: Janet Yang Rohr

House District 42: Tera Costa Howard

House District 43: Anna Moeller

House District 44: Fred Crespo

House District 49: Maura Hirschauer

House District 50: Barbara Hernandez

House District 51: Nabeela Syed

House District 53: Mark Walker

House District 54: Mary Beth Canty

House District 55: Marty Moylan

House District 56: Michelle Mussman

House District 57: Jonathan Carroll

House District 58: Bob Morgan

House District 59: Daniel Didech

House District 61: Joyce Mason

House District 62: Laura Faver Dias

House District 66: Suzanne Ness

House District 67: Maurice West

House District 68: Dave Vella

House District 69: Peter Janko

House District 72: Gregg Johnson

House District 76: Lance Yednock

House District 77: Norma Hernandez

House District 80: Anthony DeLuca

House District 81: Anna Stava-Murray

House District 83: Matt Hanson

House District 84: Stephanie Kifowit

House District 85: Dagmara “Dee” Avelar

House District 86: Larry Walsh

House District 91: Sharon Chung

House District 92: Jehan Gordon-Booth

House District 96: Sue Scherer

House District 98: Natalia Manley

House District 111: Joe Silkwood

House District 112: Katie Stuart

House District 113: Jay Hoffman

House District 114: LaToya Greenwood

 

COUNTY

Champaign County

Executive: Steve Summers

Clerk: Aaron Ammons

Sheriff: Dustin Heuerman

Board District 4: Jennifer Lokshin

Board District 4: Elizabeth Hanauer-Friedman

Board District 5: Leah Taylor

Board District 5: Bethany Vanichtheeranont

Board District 11: Wayne Williams

Board District 11: Lorriane Cowart

 

Cook County

President: Toni Preckwinkle

District 1: Brandon Johnson

District 4: Stanley Moore

District 5: Monica Gordon

District 6: Donna Miller

District 11: John Daley

District 12: Bridget Degnen

District 13: Josina Morita

District 14: Scott Britton

District 15: Kevin Morrison

District 16: Frank Aguilar

District 17: Daniel Calandriello

 

DuPage County

Chair: Deb Conroy

District 2: Yeena Yoo

District 2: Paula Deacon Garcia

District 2: Elizabeth “Liz” Chaplin

District 3: Lucy Chang Evans

District 5: Dawn DeSart

District 6: Greg Schwarze

 

Jackson County

County Clerk: Frank Byrd

 

Kane County

District 4: Mavis Bates

District 5: Deidre L. Battaglia

District 8: Michelle Gumz

District 12: Steve Bruesewitz

District 13: Michael Linder

District 16: Ted Penesis

District 23: Christopher W. Kious

 

Knox County

Treasurer: Robin Davis

Sheriff: James Robertson

Clerk & Recorder: Scott Erickson

District 1: Cheryl Nache

District 2: David Amor

District 3: Pamela Davidson

District 4: Pam Godsil

District 5: James Secrist

 

Lake County

District 1: Brian Hayden

District 4: Gina Roberts

District 6: John Wasik

District 7: Carissa Casbon

District 10: Jessica Vealitzek

District 11: Paul Frank

District 12: Paras Parekh

District 13: Sandy Hart

District 15: Jennifer Clark

District 16: Esiah Campos

District 17: Alicia Timm

District 18: Sara Frederick Knizhnik

District 19: Marah Altenberg

 

Madison County

Clerk & Recorder: Debbie Ming-Mendoza

Board District 16: Chris Hankins

Board District 17: Victor A. Valentine, Jr.

Board District 19: Nick Petrillo

Board District 21: Emily Gavilsky

Board District 26: Collin VanMeter

 

McHenry County

District 1: Theresa Meshes

District 2: John K. Collins

District 3: Carolyn “Lyn” Campbell

District 5: Kelli Wegener

District 6: Chamille “Cece” Adams

 

Rock Island County

Sheriff: Darren Hart

 

Stephenson County

Board District C: Casey Jacobs Anthony

Board District C: Debra Devine

Board District D: William "Bill" Hadley

Board District E: Laura Youngblut

Board District I: Edward Klein

Board District I: Shannon Muick

 

Whiteside County

Board District 1: Fidencio Hooper-Campos

Board District 1: Joan Padilla

Board District 1: Sean Bond

Board District 2: Shawn Dowd

Board District 2: Cody Dornes

 

Will County

Clerk: Lauren Staley Ferry

Board District 1: Joe VanDuyne

Board District 2: Judy Ogalla

Board District 3: Michael Flanagan

Board District 5: Sherry Williams

Board District 7: Vince Logan

Board District 8: Mica Freeman

Board District 10: Meta Mueller

Board District 11: Jacqueline Traynere

 

Winnebago County

Board District 2: Lindsey Lancaster

Board District 5: Dave Tassoni

Board District 6: Richard Kennedy

Board District 10: Joe Hoffman

Board District 15: Christopher Scrol

Board District 19: Angela Fellars

Related News